Kelimelerin Önemi [Alıntı Yazı]

Selamlar,

Normalde bütün yazılarımı kendim yazarım. Fakat bugün kelimelerin önemi ile ilgili bir yazıyı olduğu gibi buraya yapıştırıyorum.

Hayatımda okuduğum en doğru yazılardan birisi. Üzerine söyleyecek çok bir sözüm yok.

Orijinal yazı İngilizce olarak şurada. Opereyşın tarafından Türkçe’ye çevrildi.

Tadını çıkarın

Bu bir web sayfası

Burada çok bir şey yok.

Sadece kelimeler var.

Ve siz onları okuyorsunuz.

Süslü tasarımları, uyumlu sayfa düzenlerini ve acayip şeyler yapan kodları takıntı haline getirdik.

Ancak webdeki en güçlü araç hala kelimeler.

Ben bu kelimeleri yazdım ve siz onları okuyorsunuz: Bu harika.

Ben Britanya Kolumbiyasındaki küçük bir şehirdeyim; siz muhtemelen başka bir yerdesiniz. Ben bunları 20 Haziran 2013 günü sabah erken saatlerde yazdım; siz muhtemelen başka bir zamanda okuyorsunuz. Ben bunları dizüstü bilgisayarımda yazdım; siz masaüstü, tablet bilgisayar veya telefonlarınızda okuyor olabilirsiniz.

Ben bunları yazdığım ve siz okuduğunuz için bir bağlantı kurabildik. Web budur. Farklı mekanlara, cihazlara, zaman dilimlerine rağmen burada, basit bir HTML sayfasında, bağlantı kurarız.

Ben bunları bir metin editöründe yazdım. Boyutu 6 kB. Bir İçerik Yönetim Sistemine, bir grafik tasarımcısına veya yazılım geliştiricisine ihtiyacım olmadı. Bu sayfada neredeyse hiç kod yok, yalnızca paragraflar, hiyerarşi ve vurgu için kodlar var.

Kızıma 8 yaşındayken HTML kod yazmayı öğrettiğimi hatırlıyorum. İlk yazdığı şey bir sincapla ilgili bir hikayeydi. “HTML kodlaması” yapmıyordu, dünya ile bir şey paylaşıyordu. Evimizdeki bilgisayarda bir hikaye yazıp bunu dünyanın beğenisine sunabildiğine inanamazdı. HTML’i önemsemiyordu, yalnızca hikayelerini paylaşmayı önemsiyordu.

Hala okuyorsunuz.

Böyle basit bir sayfa ile iletişim kurabileceğiniz şeyleri bir düşünün. Bir işadamı iseniz, bir şeyler satabilirsiniz. Bir öğretmenseniz, bir şeyler öğretebilirsiniz. Bir sanatçı iseniz, yaptığınız bir şeyi sergileyebilirsiniz. Ve eğer kelimeleriniz iyiyse, insanlar okuyacaktır.

Eğer web tasarımcısı iseniz veya onlardan biriyle çalışan bir müşteri iseniz, önce kelimeleri düşünmenizi tavsiye ediyorum. Bir tasarım rehberi veya Photoshop örneği ile başlamak yerine, sayfadaki kelimelerle işe başlayın.

Söylemeniz gereken şey ne? Bilmiyorsanız, geriye kalan onca şeyi eklemenin pek de yararı yok. Sadece tek bir sayfa ile, tek bir odakla işe başlayın. Yazın ve yayınlayın, sonra onun üzerine yineleyin. Her yeni bir şey ekleyeceğinizde, kendinize sorun: Bu benim daha iyi iletişim kurmamı sağlayacak mı? İlave stil kodları, resimler veya bağlantılar, ziyaretçilerimin içeriği daha iyi anlayabilmesine yardımcı olacak mı? Cevabınız “Hayır”sa, eklemeyin.

Özünde, web tasarımı kelimelere dair olmalıdır. Kelimeler, tasarımdan sonra gelmez. Kelimeler başlangıçtır, çekirdektir, odaktır.

Kelimelerle başlayın.

Hoşça kalın,
Justin JacksonBuraya ilk defa geliyorsanız, ismim Enes, burası Kara Akademi. Dijital marketing ve büyüme konusunda tecrübelerimi burada yazıyorum. Tanışmak için enes at karakademi.com adresinden e-mail gönderebilirsiniz.

One thought on “Kelimelerin Önemi [Alıntı Yazı]

  1. Serhan dedi ki:

    Çok güzeldi, paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir